Nowy koci członek rodziny – przygotowania.

Opublikowano: 03-04-2017

Zanim nowy koci członek rodziny przekroczy próg naszego mieszkania, trzeba się do tego wydarzenia odpowiednio przygotować. Jeśli wybrałeś już imię dla kota, należałoby wybrać teraz odpowiednie dla niego przedmioty. Kocie wymagania są dość wysokie, ale bez obaw – w artykule znajdziesz wskazówki, które będziesz mógł wykorzystać, aby zadowolić swojego nowego pupila.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed przyjęciem kota?

Na pierwszy rzut oka nasze mieszkanie gotowe jest na przyjęcie kota w każdej chwili. Ale czy rzeczywiście? Aby się o tym przekonać, trzeba spojrzeć na nie oczami… dwuletniego dziecka. Czyli istotki, która wszędzie się wspina, wszystkiego chce dotknąć i wszystkiego spróbować. Takiego samego rozgardiaszu należy się spodziewać, jeśli w naszym domu ma się pojawić młode kocię. Nie oczekujmy, że będzie grzecznie leżało na swoim legowisku bądź spokojnie bawiło się kłębuszkiem. Bardziej możliwe, że będzie biegać po parapetach, zrzucając wszystko, co się na nich znajduje, drapać meble, wskakiwać na stół i podgryzać rośliny doniczkowe. I właśnie dlatego należy się odpowiednio przygotować – aby sobie oszczędzić nadmiernego bałaganu, a kota uchronić przed zagrożeniami. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Przyjrzymy się roślinom, które hodujemy w mieszkaniu, na balkonie bądź w ogrodzie, jeśli kot będzie mógł opuszczać dom. Niektóre z nich mogą być dla mruczka trujące, np. dracena, gwiazda betlejemska, azalia. Kwiaty doniczkowe najlepiej usunąć z parapetów, ustawiając je w miejscach, do których kocię nie będzie mieć dostępu (przynajmniej teoretycznie). Warto z nich zdjąć także inne przedmioty, które łatwo zrzucić i stłuc.

Należy pilnować, aby piekarnik, pralka i zmywarka były zawsze zamknięte. W szafce zabezpieczonej blokadą (taką jak w przypadku dzieci) schować należy wszelkie detergenty. Poza zasięgiem mruczka powinny znaleźć się także plastikowe torby oraz kosz na śmieci. Kable należy ukryć, np. za pomocą listewek.

Sprawdźmy, czy w mieszkaniu znajdują się zakamarki, do których kocię na pewno będzie próbowało wejść. Szczególnie niebezpieczne są szczeliny w kanapach i fotelach – zanim przystąpimy do składania czy rozkładania mebla, upewnijmy się, czy nasz pupil nie ukrył się w środku.

Jednym z największych zagrożeń są okna (zwłaszcza uchylne) i balkon. Nie wierzmy w to, że kot zawsze spada na cztery łapy ani że ma dziewięć żyć. Mruczek życie ma tylko jedno, a na łapy, owszem, może spaść, ale wszystkie sobie łamiąc. Przy odrobinie zaangażowania odpowiednią siatkę zamontować można samodzielnie, ale jeśli brakuje nam zacięcia do majsterkowania – warto skorzystać z usług profesjonalnej.

Wyprawka dla kota

Podstawowym gadżetem dla kota jest oczywiście kuweta, a do niej – odpowiedni żwirek (polecam żwirek silikonowy ponieważ dobrze wchłania przykre zapachy i nie roznosi się po mieszkaniu) i łopatka. Nie może zabraknąć też kilku misek – na wodę i na karmę. Jeśli podajemy naszemu pupilowi karmę i suchą, i mokrą, warto przeznaczyć na nie dwie oddzielne miseczki. Aby uniknąć śladów pazurów na meblach, należy zaopatrzyć się w drapak. A jeśli w mieszkaniu mamy trochę wolnego miejsca, można pokusić się o drapak wielopiętrowy tzw. drzewko.  Koty uwielbiają psocić i polować, należy więc zakupić kilka zabawek. Potrzebny będzie również transporter. Można zdecydować się też na zakup legowiska, choć zwykle w tej roli doskonale sprawdzi się mała poduszka czy kocyk, a ostatecznie kot i tak sam wybierze miejsce do odpoczynku według własnego uznania.

W wyprawce powinny się także znaleźć kocie akcesoria pielęgnacyjne, czyli dostosowana do rodzaju i długości futra szczotka (bądź grzebień) oraz specjalne nożyczki (bądź cążki) do obcinania pazurków. Z kolei o sprawną pracę jelit mruczka zadbamy, siejąc w misce trawę dla kotów.

Wymienione wyżej elementy kociego wyposażenia to tylko te najbardziej niezbędne rzeczy. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo przeróżnych akcesoriów, nie sposób wymienić wszystkich. Z czasem zorientujemy się, co warto byłoby jeszcze sprawić naszemu kotu, aby był szczęśliwy. Jednak na początek pamiętajmy o podstawowym wyposażeniu

Oczywiście artykuł dotyczy przygotowania mieszkania dla kota w kolejnym  artykule opiszemy szerzej kwestie takie jak: program szczepień ochronnych, sterylizacji, interakcjach pies-kot jak również o kosztach związanych z wyprawką czyli co ile kosztuje.

Nowości

Agresja – postępowanie z wrodzoną dzikością kota
Agresja – postępowanie z wrodzoną dzikością kota
Nowy koci członek rodziny

„Zwariowałeś chcesz mieć kota w domu ? One tylko gryzą ludzi aż strach po domu chodzić żeby tylko nie wyskoczył jeden taki  zza rogu i  nie zaatakował” często takie słowa wypowiadają osoby, które nie posiadają kota i nie wiedzą jakim kochanym zwierzęciem jest kot jak również ile szczęścia wnoszą do naszego domu swoją obecnością. A

2 lipca, 2017

Czy jesteś kociarzem ?
Czy jesteś kociarzem ?
Nowy koci członek rodziny

Dzisiejszy wpis w całości powstał na podstawie testu stworzonego przez Suzy Becker i zamieszczonego w bestsellerze New York Timesa: To, co warto wiedzieć, wiem od swojego kota. Kliknij w zdjęcie aby rozpocząć quiz:  

18 czerwca, 2017

Kochane Kociaki
Kochane Kociaki
Nowy koci członek rodziny

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o swoich pupilach. Jak maluchy rozwijają instynkt przetrwania. Zobaczycie ozdrowienie Kotka któremu lekarze nie dawali żadnych szans. Poznacie Koty które potrafią przepłynąć basen i pozować w najdziwniejszych sceneriach. Zapraszamy do oglądania.

14 czerwca, 2017

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow